توییتری‌ها درباره وزیر جدید ارتباطات چه می‌گویند؟

تحلیل داده لایف‌وب لینکدین نویسنده 1 ماه پیش زمان مطالعه : ۳:۲ ۰ ۰
#
رسانه
#
فناوری
#
سیاست

لایف‌ وب با داده‌ کاوی شبکه‌ اجتماعی توییتر، به تحلیل آماری و کیفی محتواهای مربوط به عیسی زارع پور پرداخته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۲۰ درصد از کاربران نسبت به وی رویکرد حمایتی و ۲۴ درصد رویکرد منفی یا انتقادی داشتند.

نام عیسی زارع‌پور از ۲۰ مرداد همزمان با انتشار لیست وزرای پیشنهادی آقای رئیسی به مجلس به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت سیزدهم سر زبان‌ها افتاد. از این رو کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز در خصوص وی به اظهار نظر پرداختند و اخبار مطرح شده مربوط به ایشان را منتشر کردند.


شرکت لایف‌وب با داده‌کاوی شبکه‌ اجتماعی توییتر، به تحلیل آماری و کیفی محتواهای مربوط به وزیر جدید ارتباطات پرداخته است.


در بازه زمانی ۱۸ مرداد تا ۲۲ شهریور، بیش از ۵.۸ هزار توییت شامل ۴۷ درصد توییت تولیدی و ۵۳ درصد ریتوییت در خصوص عیسی زارع پور توسط ۳.۶ هزار کاربرمنتشر شده است.

کاربران توییتر درباره وزیر جدید ارتباطات چه می‌گویند؟


قرار گرفتن نام زارع‌ پور به عنوان وزیر ارتباطات در لیست وزاری پیشنهادی، جلسه رای اعتماد وی در مجلس، اظهاراتش حول شبکه ملی اطلاعات و ادعای حضور و عدم حضورش در شبکه‌های اجتماعی بیشترین واکنش‌های توییتری‌ها را به همراه داشته است.


لایف‌ وب همچنین با روش‌های تحلیل کیفی محتوا، به بررسی موضوعات و رویکرد کاربران شبکه‌های اجتماعی در خصوص وزیر پرداخت. بررسی‌ها حاکی از آن بود که ۲۰ درصد کاربران نسبت به وی رویکرد حمایتی و ۲۴ درصد رویکرد منفی یا انتقادی داشتند. ۵۶ درصد کاربران رویکرد مشخص نداشته و بیشتر به انتشار اخبار پرداخته بودند.

این گزارش نشان می‌دهد بیشترین موضوعی که کاربران در خصوص آن محتوا منتشر کردند به میزان ۳۰ درصد، اشاره به سوابق آقای زارع‌پور است. رویکرد مثبت و منفی کاربران نسبت به این موضوع با ۲۴ درصد مثبت و ۲۰ درصد منفی تقریبا به یکدیگر نزدیک است.

واکنش کاربران توییتر به اظهارات زارع پور درباره طرح ملی اینترنت چه بود؟ ۱۶ درصد کاربران به صحبت‌ها‌ و نظرات زارع‌پور درباره طرح ملی اینترنت و طرح صیانت پرداختند که دومین موضوع کاربران از نظر فراوانی است. از آنجا که بیشتر کاربران اظهارات وزیر ارتباطات درخصوص شبکه ملی اطلاعات را منتشر نمودند، ۵۶ درصد محتواهای این موضوع رویکرد خنثی داشته است. منتقدین به نظرات وزیر در این حوزه ۳۴ درصد و حامیان وی ۱۰ درصد بودند.
مخاطبان در ذیل موضوع اظهارات و نظرات وزیر در خصوص اینترنت ملی و طرح صیانت به موارد مختلفی اشاره کردند.  نزدیک به ۵۰ درصد محتواهای این موضوع انتشار قول مساعدت وزیر در مجلس برای تکمیل شبکه ملی اطلاعات در ۴ سال آینده است.


اما در مورد نظرات وزیر در خصوص طرح صیانت واکنش‌های کاربران متفاوت بود. برخی حمایت وزیر از طرح صیانت را ادعا کردند و برخی از عدم شفافیت موضع وزیر درباره طرح صیانت انتقاد نمودند و عده‌ای نیز، وی را مخالف این طرح دانستند. ادعای قطع اینترنت جهانی با روی کارآمدن وزیر جدید از سوی برخی کاربران مطرح شد که زارع‌پور این شایعه را رد نمود.


واکنش‌ها به نام زارع‌پور در لیست وزرای پیشنهادی رئیسی به مجلس، اظهاراتش در جلسه رأی اعتماد مجلس، کسب رأی اعتماد از مجلس و واکنش‌ها به انتخاب شدن وی به عنوان وزیر ارتباطات در مجموع ۲۵ درصد موضوعات را به خود اختصاص داده است. غالب این محتواها با رویکرد خنثی همراه است.


۱۱ درصد محتواهای توییتری‌، واکنش‌‌ها به حضور و عدم حضور وزیر ارتباطات دولت سیزدهم در شبکه‌های اجتماعی بود. در ابتدا بسیاری از کاربران ادعا کردند که وزیر در شبکه‌های اجتماعی حضور و فعالیت ندارد؛ این موجب شد تا  نزدیک به ۴۰ درصد کاربران به این موضوع رویکرد انتقادی داشته باشند اما در ۲۰ مرداد طی توییتی توسط یک کاربر شاخص انقلابی، این ادعا تکذیب شد و بازنشر آن توییت موجب شد تا ۳۰ درصد کاربران محتوای مثبتی در این موضوع منتشر کنند.


 موضوعاتی از جمله انتشار برنامه‌های وزیر ارتباطات در دولت سیزدهم، تخریب زارع‌پور به علت حمایت نظام از وی،  موافقت حجت‌الاسلام اژه‌ای با استعفای وی و تخریب وزیر با انتشار ویدئوهایی از زندان اوین دیگر موضوعاتی است که کاربران فضای مجازی به آن اشاره نمودند، اما محتوای چشم‌گیری نداشتند.

دیدگاه‌ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد سایت شوید.