پیاده‌روی اربعین در توییتر

1397/08/09

سنت پسندیده زیارت اربعین که در منابع دینی اعتبار و وزن بالایی دارد چند سالی است با شکوه و عزت و عظمتی مثال‌زدنی از سوی ایرانیان برگزار شده و دیده‌ها و توجهات فراوانی را در فضای رسانه‌ای به سوی خود جلب می‌کند.

امسال نیز همچون سال‌های گذشته، اربعین و اربعینی‌ها فضای مجازی و به ویژه شبکه‌های اجتماعی را در برگرفته‌اند. توییتر که تا چند سال گذشته رسانه‌ای فراگیر برای توهین به مقدسات و تمسخر ارزش‌ها و هنجارهای فرهنگی بود، امروز به صورت جدی تحت تاثیر کاربران مذهبی، یا به تعبیری «ارزشی‌ها»، قرار گرفته است.

در موج توییتری شکل گرفته حول اربعین که از روزها قبل شروع شده "برگزاری هرچه پرشورتر راهپیمایی اربعین"، "اشتیاق زائرین شرکت‌کننده در مراسم"، "تخصیص ارز برای زائران" و "تاکید بر وحدت دو ملت ایران و عراق" بطور مکرر در توییت‌ها آورده شده است.

 

پیاده روی اربعین در توییتر: آمار مشارکت کاربران و برخی از مهم‌ترین موضوعات مطرح شده

 

حضور چشمگیر کاربران در این موج را می‌توان با بررسی توییت‌های منتشر شده از 1.5 میلیون کاربر فارسی زبان در سامانه فضای مجازی لایف وب بهتر درک نمود. تا آنجا که بیش از 298 هزار توییت در روزهای 18 تا 28 مهر در موضوع اربعین شناسایی شده است.

توییت‌های این موج که 19.700 کاربر در آن مشارکت دارند مورد توجه سایر کاربران نیز قرار گرفته و دریافت بیش از 950 هزار لایک به تعامل سایر کاربران با این موج اشاره دارد. روند انتشار توییت‌های موج اربعین را در زیر می‌بینید.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌شود، طی روزهای گذشته 22 مهرماه مشارکت کاربران در این موج به بیشترین مقدار خود رسیده و طی آن بیش از 48 هزار توییت درباره اربعین منتشر شده است. همچنین میانگین انتشار توییت طی روزهای 18 تا 28 مهر 27 هزار توییت بوده است.

 

 

هشتگ‌های متعددی نیز در بازه زمانی گفته شده توسط کاربران استفاده شده است. هشتگ #حب_الحسین_یجمعنا که به حفظ دوستی و اتحاد ملت‌های ایران و عراق اشاره دارد، داغ‌ترین هشتگ موج اربعین امسال است.

هشتگ‌های #اربعین، #ما_خادم_حسینیم و #اربعین_رمز_ظهور نیز به ترتیب سه هشتگ داغ دیگری هستند که در توییت‌های متعددی استفاده شده‌اند.

 

 

محورهای جانبی موج اربعین نیز در توییتر متعدد هستند.

 

برخی از مهم‌ترین محورهای موج توییتری اربعین 97

 

  1. قصه عکس‌های اربعین یک عاشق مبارزه با صهیونیسم

«محمدرضا ایزدی» کاربری که با هشتگ #زندگی_سگی_اسرائیلیها تحولات و رخدادهای سرزمین‌های اشغالی را پوشش می‌دهد، در حرکتی خلاقانه عکس‌هایی از پیاده‌روی اربعین را با هشتگ #قصه_عکسهای_اربعین منتشر کرد. توییت‌های این کاربر که با روایتی داستانی از عکس‌ها همراه بود به سرعت با استقبال سایر کاربران روبرو شد.

  1. تجربه‌هایی از عربیِ سخت

«علی رجبی» از خبرنگاران فعال در شبکه‌های اجتماعی با انتشار خاطرات طنزگونه خود از پیاده‌روی اربعین، دوستان خود را هم به باگو کردن خاطراتی از عربی صحبت کردن ایرانی‌ها ترغیب می‌کند. او همچنین توییت‌های این موضوع را در یک مومنت با نام «تجربه‌هایی از عربی سخت» یکجا جمع کرده که خواندن‌شان احتمالا هر کاربری را روده‌بر خواهد کرد!

  1. خاطرات طلبیده شدن: «زهرا طباخی» چهره فعال رسانه‌ای و مطبوعاتی توییتی منتشر کرده است تا نشان دهد زائر امام حسین (ع) تنها و تنها با نگاه و توجه امام است که راهی کربلا می‌شود. مخاطبان این کاربر نیز خاطرات و داستان طلبیده شدن خود را توییت کرده‌اند تا جامانده‌ها زیارت اربعین امسال همچنان امیدوار بمانند.
  2. پرتره‌های یک شاعر: «حامد عسکری»، هنرمند خوش‌ذوق و مبتکری که تا او را تاحالا بیشتر با اشعارش می‌شناسیم، با انتشار توییت‌های متعدد با هشتگ #پرتره‌های‌اربعین به استقبال چشم‌ها رفته است؛ چشم‌های زائران. این نگاه که با کارهای مشابه تصویربرداری و عکاسی متمایز و متفاوت است، مورد توجه گروهی از کاربران قرار گرفته است.
  3. نذر اربعین: برخی از کاربران نیز کوشیده‌اند در میان کسانی که توفیق زیارت اربعین ندارند، جنب و جوشی ایجاد کنند و با ایجاد کمپین #نذر_اربعین ثواب کمک به برگزاری این رویداد بزرگ جهانی را یادآوری کرده و در مورد انواع کمک‌ها برای برپایی باشکوه‌تر پیاده‌روی اربعین خبررسانی‌کنند.
  4. توییت‌های پراکنده: برخی کاربران نیز علاوه بر شرکت در موج‌ها و کمپین‌های قبلی، توییت‌های متفاوتی در مورد رویداد اربعین منتشر کرده‌اند. اشاره به زیبایی حضور خانوادگی در مراسم پیاده‌روی، آداب میهمانی در خانه عراقی‌ها و نکات و ضروریات سفر، از ارز و دارو و مواردی از این دست، از توییت‌های این دسته‌اند.

 

فراگیری موضوع اربعین در توییتر و تنوع و تعدد توییت‌ها این روزها جو کلی توییتر فارسی زبان را تحت تاثیر قرار داده است. اگرچه زیبایی و شکوه زیارت اربعین را باید با چشم دید و جز با حضور در این رویداد بزرگ معنوی نمی‌توان به عظمت آن پی برد.