خانه / خبر / رویای تلگرام ایرانی خاموش شد | هاتگرام و تلگرام طلایی غیرفعال شدند

رویای تلگرام ایرانی خاموش شد | هاتگرام و تلگرام طلایی غیرفعال شدند

حدود یک سال بعد از فیلتر تلگرام، سرورهای هاتگرام و تلگرام طلایی غیرفعال شدند تا دسترسی به تلگرام بدون فیلتر از مدار خارج شده و ارتباط ایرانیان با تلگرام از طریق عادی کاملا قطع گردد.

یکی از مدیران تلگرام طلایی و هاتگرام اعلام کرده که این شرکت قصد دارد تا پروژه‌ای بومی را به زودی به بازار عرضه کند و به علت محدودیت سرورها تصمیم دارند تا در ابتدا زیرساخت نرم افزاری تلگرام طلایی و هاتگرام را از این سرورها پاک کنند.

هدف از قطع کردن سرور‌های تلگرام طلایی و هاتگرام از نسخه اصلی تلگرام تمکین به قانون داخلی کشور اعلام شده است.

‌ ‌

هاتگرام و تلگرام طلایی غیرفعال شدند ،‌نه مسدود!

آذرماه سال ۹۷ فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره فیلتر هاتگرام و طلاگرام پس از پایان مهلت داده شده در پایان آذر عنوان کرده بود که “این پیام رسان‌ها مسدود نمی‌شود بلکه باید بتوانند مستقل از تلگرام به فعالیت خود ادامه دهند.”

اواخر آبان ۹۷ نیز خبرگزاری‌های مطرح کشور نظیر فارس، ایسنا و تسنیم کانال خود را فعال کرده و به مخاطبان گفته بودند که می‌توانند آن‌ها را از طریق طلاگرام و هاتگرام دنبال کنند. 

فارس ایسنا تسنیم در تلگرام بازگشت

‌ ‌

رشد و افول تلگرام طلایی و هاتگرام

‌در گزارش اخیر کافه بازار تلگرام طلایی توانسته بود به لطف محبوبیت تلگرام رشد خیره‌کننده بیش از ۱۰۰۰ درصدی را تجربه کرده و در لیست محبوب‌ترین‌های کافه بازار در سال گذشته قرار بگیرد.

گفتنی است کانال رسمی تلگرام طلایی در لحظه انتشار این مطلب همچنان  محبوب‌ترین کانال فارسی زبان  در تلگرام بوده و ۶.۸ میلیون دنبال‌کننده دارد (در ماه‌های گذشته تعداد اعضای این پوسته به مرز 14 میلیون دنبال‌کننده نیز رسیده بود).

هرچند تعداد اعضای کانال تلگرام طلایی به سرعت در حال کاهش است.

هاتگرام نیز که قبلا در کانال خود بیش از 5.2 میلیون دنبال‌کننده جذب کرده بود، در لحظه انتشار این مقاله 3.4 میلیون دنبال‌کننده دارد.

 در روزهای فیلترینگ تلگرام و بعد از آن بود که روند نصب تلگرام طلایی و هاتگرام ناگهان سرعت بسیار زیادی پیدا کرد. تصویر زیر در اواخر خرداد در کانال پایش فضای مجازی منتشر شده است (گزارش کامل که در سایت فردا نیوز منتشر شده است را می‌توانید اینجا بخوانید).

روند افزایشی تعداد اعضای کانال تلگرام طلایی و هاتگرام

حال باید منتظر ماند و دید که فیلتر کامل تلگرام که با قطع سرورهای پوسته‌های ایرانی آن انجام شده چه تاثیری بر کاربران این پیام‌رسان در کشور خواهد داشت.

‌ ‌

——————————————————————

بخش ابتدایی این مطلب با بهره از دیجیاتو تنظیم شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *