خانه / آخرین نوشته / جستجو کلید واژه جنگ در گوگل (فارسی / انگلیسی) – اردیبهشت 98

جستجو کلید واژه جنگ در گوگل (فارسی / انگلیسی) – اردیبهشت 98

در مطلب گذشته به بررسی میزان استفاده کلیدواژه‌های مرتبط با جنگ در توییتر پرداختیم. در اینجا می‌خواهیم میزان جلب توجه افکار عمومی فارسی و انگلیسی زبان به موضوع جنگ در گوگل را طی اردیبهشت 98 بدست آوریم.

اما قبل از اینکه گزارش را بخوانید فکر می‌کنید چه رویدادهایی باعث افزایش توجه به جنگ در میان کاربران فارسی و انگلیسی جستجوی گوگل شده است؟

جنگ و war with iran در جستجو گوگل

برای بررسی موضوع جنگ در دپارتمان تحلیل داده پایشگر از بستر گوگل ترندز و دو کلید واژه “جنگ” برای فارسی و “war with iran” برای سنجش موضوع در زبان انگلیسی استفاده کردیم.

داده‌های استخراج شده از این بستر در اردیبهشت ماه نشان دهنده وجود جستجو قابل توجه برای عبارت جنگ در روزهای نخستین اردیبهشت ماه (حدود 50٪) بوده است. این تفاوت در مقایسه با عبارت “war with iran” به دلیل عمومی بودن کلیدواژه “جنگ” کاملا طبیعی و قابل پیش‌بینی است (برای دیدن تصویر بزرگتر بر روی آن کلیک کنید).

جنگ در گوگل فارسی انگلیسی

رشد نمودار فارسی از دیدار رهبر انقلاب با معلمان در یازدهم اردیبهشت آغاز شده است. رهبری در این دیدار از عبارت «ملت باید در مقابل آرایش جنگی دشمن، آرایش مناسب بگیرد» استفاده کرده بود.

رویداد بعدی که در دغدغه کاربران انگلیسی زبان مشهود است از زمان ورود ناو آبراهام لینکلن به خلیج فارس آغاز شده و درحالی که میانگین پانزده روز نخست، جستجوی عبارت انگلیسی حدود 5٪ بوده، با پنج برابر شدن میانگین در هفته بعد به 26٪ افزایش یافته است.

 24 اردیبهشت: داغ‌ترین روز جنگ و “war with iran” در گوگل 

24 اردیبهشت داغ‌ترین روز گوگل در جستجو دو عبارت فارسی و انگلیسی جنگ بوده است.

در این روز جستجو عبارت جنگ تحت تاثیر چندین عامل از جمله سخنرانی رهبری «جنگ نمی‌شود، مذاکره با دولت فعلی آمریکا سم مضاعف است»، فیک نیوز ارسال 120 هزار سرباز به خاورمیانه و حمله به تاسیسات نفتی عربستان به اوج خود یعنی 100٪ رسیده است.

همچنین در روز 24 ام میزان جستجو عبارت انگلیسی “war with iran” سریعا رشد کرده است. میزان داغی این عبارت که در روز بیست و سوم 25٪ بوده در بیست و پنجم اردیبهشت به 100٪ می‌رسد. مهم‌ترین اتفاق چشمگیر در جلب توجه افکار جامعه بین المللی در این زمان را می‌توان سخنرانی برنی سندرز سناتور دموکرات و نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016 دانست.

سندرز در پیامی ویدیویی از تهدید جنگ با ایران گفته و همچنین در توییتر خود نوشت: “نه به جنگ با ایران! این فاجعه‌ای تمام‌عیار است. باید ترامپ و جان بولتون، مشاور امنیت ملی را ــ همان کسی را که جنگ‌های بی‌پایان دوست دارد ــ متوقف کنیم.”

در روزهای پایانی اردیبهشت هر دو نمودار مسیر نزولی را طی کرده و از میزان داغی آنها کاسته شده است.

اصابت موشک به حوالی سفارت امریکا در عراق و تهدید ایران توسط ترامپ بار دیگر میزان جستجو انگلیسی جنگ با ایران را حدود 70٪ افزایش داده است، هر چند نمودار فارسی واکنش چندانی به این رویداد نشان نداده است.

‌ ‌ 

پی‌نوشت:  لازم به توضیح است، داده‌های سه روز آخر اردیبهشت تخمین و همسان‌سازی داده‌های گوگل ترندز و تقریبی است.‌

برای مطالعه گزارش بررسی جنگ در توییتر فارسی در اردیبهشت 98 اینجا کلیک کنید.

همچنین ببینید

آشنایی با موتورهای جستجو در اینترنت (بخش اول)

⭕️⭕️موتور جستجو: دنیای وب منبع عظیمی از اطلاعات است که روزبه‌روز برحجم آن افزوده می‌شود. …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *