خانه / آموزش / آشنایی با موتورهای جستجو در اینترنت (بخش اول)

آشنایی با موتورهای جستجو در اینترنت (بخش اول)

⭕️⭕️موتور جستجو:
دنیای وب منبع عظیمی از اطلاعات است که روزبه‌روز برحجم آن افزوده می‌شود. در حال حاضر میلیاردها صفحه که اطلاعات فراوانی از موضوعات مختلف را در بر دارند، بر روی سرورهای مختلف جا خوش کرده اند. این در حالیست که تولد سایت های جدید و گسترش سایتهای موجود نیز به طور فزاینده ای به این حجم اطلاعات می افزاید.

⭕️همانطور که در پست های قبلی گفته این حجم دیتا در فضای مجازی به صورت روز افزونی در حال گسترش است(در این پست می توانید تا حدودی با حجم داده های تولید شده در فضای مجازی آشنا بشوید)

⭕️⭕️در حقیقت موتور جستجو برای کمک به کاربران جهت جستجو و دریافتن اطلاعات موجود در سایت های دیگر طراحی شده است. این سایت ها است که با گرفتن عبارتی مختصر، کاربر را با لیستی از سایت ها روبرو می‌کند که به موضوع مورد علاقه او مرتبط می‌باشند.

🔎تقسیم بندی موتورهای جستجو در اینترنت

موتورهای جستجو را بر اساس ساختار آنها اعم از ساختار ظاهری، نحوه عملکرد و ویژگیهای کاربردی آنها می‌توان به انواع زیر تقسیم کرد:

1) سرچ انجین ( search engine) : موتور جستجوی معمولی که تنها دارای یک کادر جستجو (search box) و دکمه شروع جستجو (go یا (search است. مانند exalead.com/search

2) دایرکتوری (directory list یا :(directory موتور جستجویی که علاوه بر کادر جستجو دارای یک فهرست از قبل تعیین شده برای طبقه بندی موضوعات مورد جستجو است معمولا از حرف A تا Z مرتب شده اند، نظیر hotbot.com

3) سرچ عمومی : نوع تخصصی directory list که علاوه بر جستجو از طریق کادر جستجو و ارائه فهرست های جستجو معمولا سرویس هایی نظیر پست الکترونیک، سبد خرید از طریق اینترنت و سرویسهای ویژه دیگری مثل تلفن از راه دور را نیز ارائه می‌کند، نظیر yahoo.com و google.com

4) جستجوی افراد :(people finder) نوع تخصصی موتورهای جستجو که به جستجوی افراد می‌پردازند. نظیر peoplefinder.com

5) متاسرچ :(meta search engines) ابر موتورهای جستجو معمولاُ بیش از چندین موتور جستجو را در هر بار سرچ می‌یابند و نتیجه را بسته به نوع موتور، در یک پنجره یا به طور مستقل برای هر موتور جستجو نشان می‌دهند.

همچنین ببینید

برداشته شدن دیوارهای تلگرام: دسترسی به محتوای کانال‌های تلگرام، بزودی از طریق گوگل

در روزها و ماه‌های گذشته، شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های پیام رسان تغییرات زیادی را به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *